Skip to content
- Relaks poprzez medytację. Zaledwie 10-20 minut medytacji pomoże Ci zwolnić tempo i zwrócić uwagę na swój stan wewnętrzny. Pozwoli ci to zrozumieć, co czujesz i myślisz, co pomoże ci nauczyć się lepiej nimi zarządzać. Uważne oddychanie i joga również pomagają zwolnić tempo.
- Aktywność fizyczna. Udowodniono naukowo, że ćwiczenia fizyczne pomagają radzić sobie z lękiem i depresją. Już pół godziny spaceru poprawia zdrowie. Szybki spacer trwający 2,5 godziny w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.
- Spacery pośród natury. Przebywanie na łonie natury ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Poprawia uwagę, redukuje stres, poprawia nastrój, empatię i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych.
- Zdrowe odżywianie. Około 95% serotoniny, która reguluje nastrój i wiele innych funkcji, wytwarzane jest w przewodzie pokarmowym. Osoby stosujące tradycyjną dietę (w tym japońską i śródziemnomorską) mają o 25–35% niższe ryzyko wystąpienia depresji niż osoby stosujące typową dietę zachodnią.
- Wyśpij się dobrze. Kiedy ludzie są zmęczeni, są bardziej podatni na silne emocje. Mogą u nich wystąpić różne problemy emocjonalne, w tym lęk, złość i depresja.
- Planowanie działań i wyznaczanie celów. Ważne jest, żeby znaleźć czas na robienie tego, co lubisz. Nawet jeśli zajmie to tylko 10–15 minut. Ponadto wiele osób odczuwa satysfakcję z osiągnięcia celów, które są dla nich ważne.
- Rezygnacja z mediów społecznościowych. Za pośrednictwem mediów społecznościowych ludzie zaczynają porównywać swoje życie z życiem innych. Może to mieć wpływ na poczucie własnej wartości.